مزایای سیستم های گرمایش روغن حرارتی

منتشر شده در 1399/09/04 | بازدید : 26 بار | زمان مطالعه : 10 دقیقه

مزایای سیستم های گرمایش روغن حرارتی

در بیشتر تأسیسات تولیدی که محصولات و مواد در حال تولید و تبدیل هستند ، نوعی گرمایش فرآیندی مورد نیاز است. در بسیاری از این امکانات ، این گرما از طریق استفاده از سیستم دیگ بخار تولید و توزیع می شود.

اما آنچه بسیاری از مدیران کارخانه ها و متصدیان تأسیسات نمی فهمند این است که اگرچه در مورد گرمایش صنعتی دیگهای بخار از رایج ترین تجهیزات گرمایش هستند ، اما بخاری های گرم روغن گزینه بهتری هستند.

 

 

 

سیستم های گرمایش روغن داغ در مقابل دیگهای بخار

کاربردهای صنعتی سیستم روغن حرارتی مزایای بسیاری را به همراه دارد:

آنها امکان استفاده از سیستم های پیشرفته کنترل حرارت را فراهم می کنند

بازده انرژی بیشتر

پس انداز اقتصادی

انعطاف پذیری و انطباق بیشتر با نیازهای دقیق و خاص هر فعالیت صنعتی.

فناوری سیال حرارتی می تواند با دمای بسیار بالا کار کند ، بدون اینکه برای حفظ این دما نیازی به فشار کاری بالا نباشد.

روغن حرارتی ، در مقایسه با سایر سیستم های حرارتی ، از خطرات خوردگی و مقیاس جلوگیری می کند ، گزینه های مختلف عملکرد خودکار را فراهم می کند که می تواند در دستیابی به بازده مطلوب سیستم گرمایش کمک کند ، حداقل هزینه و با سطح ایمنی بالا برای شرکت شما.

این بدان معنی است که روغن حرارتی از نظر کارایی و ایمنی مزایا و مزایای بسیاری نسبت به سایر سیستم های گرمایش فرآیندی دارد.

تعدادی از مزایای گرمای روغن داغ بیش از حرارت بخار وجود دارد. در اینجا چند دلیل اصلی وجود دارد که چرا سیستم های روغن گرمایی اغلب انتخاب بهتری نسبت به بخار هستند:

سیستم های سیال حرارتی نیازی به فشار ندارند

سیستم های گرمایش بخار برای عملکرد به سطحی از فشار نیاز دارند. با سیستم های گرمایش روغن داغ ، تمام تجهیزات شما تحت فشار نیستند. این امر خطر انفجارهای خطرناک در مرکز شما را کاهش می دهد و ضرورت نظارت و تنظیم سطح فشار سیستم را به طور مداوم از بین می برد.

 

روغن داغ باعث خوردگی نمی شود

گرچه سیستم های گرمایشی مبتنی بر بخار در برخی از مدیران تاسیسات محبوب هستند زیرا آب یک ماده گرمایشی مقرون به صرفه است ، آنها همچنین در برابر خوردگی حساس هستند. به نظر می رسد آب بی گناه است ، اما در واقعیت ، همه چیز را که در مسیرش قرار دارد از بین می برد. در نتیجه ، سیستم های گرمایش بخار باید به دقت از نظر خوردگی کنترل شده و در صورت شناسایی زنگ زدگی یا آسیب دیگر ، آنها را ترمیم کرد.در مقابل ، روغن داغ روان کننده است و می تواند بدون ایجاد خوردگی از طریق سیستم گرمایش روغن حرارتی روان کار کند

سیستم های روغن حرارتی نیازی به تنظیم شیمیایی ندارند

از آنجا که آب مایع خورنده است ، هنگامی که در سیستم های گرمایش بخار استفاده می شود ، باید با مواد شیمیایی مختلف تصفیه شود. این مواد شیمیایی باید به دقت کنترل و تنظیم شوند تا اطمینان حاصل شود که سیستم می تواند به طور موثر کار کند.

با دیگهای بخار روغن داغ ، نگران تنظیم شیمیایی نباشید. سیال حرارتی حرارتی بصورت حلقه ای از سیستم عبور می کند و نیازی به تنظیم شیمیایی ندارد.

دیگهای بخار روغن داغ می توانند در دمای بالاتر کار کنند

وقتی صحبت از گرمایش کارآمد می شود ، دمای کار بسیار مهم است. از آنجایی که روغن داغ دارای نقطه جوش بالاتری نسبت به آب است ، سیستم های گرمایش روغن گرمایی می توانند در دماهای بالاتر کار کنند.

علاوه بر این ، سیستم های سیال حرارتی می توانند بدون ایجاد فشار اضافی که با سیستم دیگ بخار مشاهده می کنید ، در این دمای بالاتر کار کنند. کلیه تجهیزات گرمایشی در دمای بالاتر عملکرد بهتری خواهند داشت.

مایع گرمایش حرارتی یخ نمی زند

در حالی که آب می تواند یخ بزند ، باعث ایجاد مشکلات و خطرات سیستم دیگ بخار می شود ، مایعات حرارتی یخ نمی زند. این خطرات ایمنی و مسائل مربوط به عملکرد سیستم را که می تواند ناشی از درجه حرارت سرد باشد ، از مزایای دیگر سیستم های گرمایش روغن گرم است.

سیستم های روغن گرمایش صنعتی نیازی به بهره برداری مجوز از دیگ بخار ندارند

به منظور استفاده از سیستم دیگ بخار در تاسیسات خود ، در بسیاری از مناطق نیاز به داشتن مجری کار دیگ بخار برای کارکنان دارید. اگر سیستم جدیدی را اجرا می کنید ، به این معنی است که برای مطابقت با مقررات باید یک کارمند جدید استخدام کنید یا یک کارمند موجود را آموزش دهید.

با استفاده از سیستم گرمایش روغن داغ ، در بیشتر موارد نیازی به افزودن کارمند جدید به تأسیسات خود ندارید ، در هزینه و منابع خود صرفه جویی می کنید.

گرمایش روغن داغ ایمن تر از بخار است

شاید قانع کننده ترین دلیلی که ممکن است بخواهید سیستم گرمایش مایعات حرارتی را از طریق سیستم گرمایش بخار برای تأسیسات خود در نظر بگیرید ، ایمنی است. گرم شدن روغن داغ به دلایلی نسبت به فرآیند های گرمایش که شامل بخار هستند ایمن تر است.

از آنجا که سیستم نیازی به فشار ندارد ، خطر انفجار خطرناک از بین می رود. علاوه بر این ، خطرات ناشی از مشکلات بخار دام یا یخ زدن بخار را تهدید نخواهید کرد زیرا نقطه انجماد روغن داغ به طور قابل توجهی پایین تر از آب است.

سیستم های گرمایش روغن داغ به سرمایه کمتری نسبت به سیستم های بخار نیاز دارند.سیستم های گرمایش روغن داغ معمولاً نسبت به سیستم های دیگ بخار به سرمایه کمتری نیاز دارند زیرا به طور قابل توجهی ساده تر هستند. اجزای سیستم دیگ بخار شامل دیگهای بخار ، مخازن تخلیه ، مخازن خوراک شیمیایی ، مایع گیر ، مخزن میعانات ، پمپ های خوراک دیگ ، پمپ های تغذیه آب آرایش ، پمپ های خوراک شیمیایی ، تله های بخار و ... است.سیستم های گرمایش روغن گرم فقط به یک پمپ ، بخاری و مخزن انبساط نیاز دارند.

سیستم های روغن حرارتی کارآیی بیشتری دارند

تله های بخار و منفجر شدن در هنگام ورود به سیستم های گرمایش بخار ، تلفات زیادی به بار می آورد. سیستم های گرمایش مایعات حرارتی بسیار کارآمدتر کار می کنند. با هزینه های عملیاتی کمتر و کنترل بهتر فرآیند ، یک سیستم گرمایش گرم روغن گرم باعث صرفه جویی در هزینه کارخانه و منابع ارزشمند شما می شود.

دیگ روغن داغ گرمای حاصل از انواع مشعل را به روغن های حرارتی در حال گردش منتقل میکند. این عمل باعث افزایش دما میگردد. در ادامه با ساخت این نوع دیگ، کاربرد، اجزای تشکیل دهنده، برتری این نوع دیگ نسبت به دیگ آب و بخار را بطور کامل بررسی می کنیم.

اجزای تشکیل دهنده دیگ روغن داغ

اجزای دیگ روغن داغ عبارتند از مشعل، پمپ، الکتروپمپ، پرشر سوئیچ، ترموتر، صافی، لرزه گیر، ترموستات، مانومتر می باشد. هرکدام از این اجزا دارای وظایف خاص و انواع مختلف است که در ادامه مورد بررسی قرار میدهیم.

مشعل: مشعل ها دارای انواع مختلف و سوخت های متفاوت است. مشعل گاز سوز، مشعل گازئیل و… نوع مشعل به دلخواه مشتری است. بدین صورت که مشتری اگر امکان تهیه گازئیل را داشته باشد میتوان برای بویلر روغن داغ او مشعل گازئیل تعبیه کرد.

ساخت دیگ روغن داغ یا بویلر روغن داغ

جهت ساخت دیگ روغن داغ باید حداقل از سه پاس حرارتی برای انتقال حرارت از روغن به گاز های مشعل دیگ بخار استفاده شود. عدم ترین دلیل استفاده و ساخت این نوع دیگ ها بهرگیری از انرژی بیشتر در عین حال کاهش مصرف سوخت است که این امر باعث کاهش هزینه ها می شود. برای کاهش مصرف سوخت باید سطح انتقال حرارت را افزایش داد. این عمل باعث بهرگیری بیشتر از انرژی می شود.

برای انتقال حرارت از روغن به گاز های مشعل دیگ باید در تمامی مراحل یکسان باشد. یکسان نبودن حرارت باعث متوقف شدن روغن داغ در مسیر می شود. که این امر باعث بوجود آمدن خطرات می شود. در هنگاه ساخت و کار کرد با دیگ روغن داغ باید دقت داشته باشید و تمامی دستورالعل های مربوط را انجام دهید تامشکلی در حین کار نداشته باشید.

 

نکات ایمنی در هنگام استفاده از دیگ روغن داغ

در همه امر باید ابتدا ایمنی و نکات ایمنی را رعایت نمود سپس اقدام به کار کردن کرد استفاده از دیگ روغن داغ از این قاعده مستثنی نیست از طرفی با وجود روغن داغ و دمای بالا اگر ایمنی را رعایت نکنید باعث ایجاد خطرات جبران ناپذیر می شود. در ابتدای خرید دیگ روغن داغ دقت کنید که دارای نشان استاندارد و شرکت ارائه دهنده آن بتواند کیفیت دیگ را تضمین کند. قیمت دیگ روغن داغ را فدای کیفیت آن نکنید پایین بودن کیفیت و عدم وجود استاندارد میتواند خسارات جبران ناپذیری را بوجود آورد. دیگ روغن داغ استاندارد دارای لوله های بدون درز و با کیفیت بالا می باشد.

باید دقت داشته باشید اگر ورق ها و لوله های استفاده شده در این نوع بویلر دارای کیفیت پایین و ضخامت کم باشد باعث کم شدن طول عمر دستگاه شما می شود. تجهیزات کنترل کننده روغن داغ اعم از مانومتر ترموستات ترموتر پرشرسوئیچ بایداز کیفیت بالای برخوار باشد که در صورت بروز مشکل بتواند از آن جلوگیری کند. بطور مثال اگر دما بیش از افزایش یافت بتواند بصورت اتوماتیک مشعل را از مدار خارج کند. از بوجود آمدن خطرات احتمالی جلوگیری کند.