• ساز و کار کنترل ولوها

  منتشر شده در 1399/09/10 | بازدید : 38 بار | زمان مطالعه : 20 دقیقه

  این مقاله اجزای اساسی انواع مختلف شیرهای کنترل خطی و دوار را که برای استفاده در سیستم های بخار و آب در دسترس هستند ، به طور مختصر شرح می دهد. یک سیستم کنترل اساسی معمولاً از اجزای زیر تشکیل می شود: شیرهای کنترل محرک ها کنترل کننده ها حسگرها همه این اصطلاحات عمومی هستند و هر یک از آنها می توانند تغییرات و ویژگی های بسیاری داشته باشند. با پیشرفت تکنولوژی ، مرز تقسیم تجهیزات و تعاریف آنها کمتر مشخص می شود. به عنوان مثال ، موقعیت یاب ، که به طور سنتی شیر را در محدوده سفر خود به موقعیت خاصی تنظیم می کند ، اکنون می تواند: ورودی را مستقیماً از یک سنسور گرفته و عملکرد کنترل را ارائه دهید. برای تغییر در عملکردها و انجام روالهای تشخیصی ، با رایانه رابط کنید. حرکات شیر را تغییر دهید تا خصوصیات شیر کنترل تغییر کند. رابط کاربری با سیستم های ارتباط دیجیتال تجهیزات.

  بیشتر بخوانید
 • بررسی تله های بخار های ترمودینامیکی

  منتشر شده در 1399/09/09 | بازدید : 38 بار | زمان مطالعه : 10 دقیقه

  بررسی تله های بخار های ترمودینامیکی تله های ترموستاتیک در پاسخ به دمای بخار اطراف کار می کنند. عملکرد و مزایای 3 نوع مختلف در اینجا در نظر گرفته شده است - تله های انبساط مایع ، تله های ترموستاتیک بیمتال (دو فلزی) و فشار متعادل. هر کدام به روشی متفاوت عمل می کنند و متناسب با انواع خاصی از کاربردها هستند.

  بیشتر بخوانید
 • نصب،تعمیر و نگهداری کنترلرها

  منتشر شده در 1399/09/08 | بازدید : 30 بار | زمان مطالعه : 12 دقیقه

  نصب،تعمیر و نگهداری سیستم های کنترلی عمر مفید و دقت یک سیستم کنترل می تواند تحت تأثیر عوامل نصب باشد. این آموزش موارد مهم اساسی را شامل ؛موقعیت مکانی تجهیزات و سیم کشی ، تداخل فرکانس رادیویی و محافظت در برابر محیط مورد بحث قرار می دهد.

  بیشتر بخوانید
 • طیفی از سیستم ها و روش های کنترل سطح در صنعت

  منتشر شده در 1399/09/06 | بازدید : 32 بار | زمان مطالعه : 15 دقیقه

  سیستم ها ممکن است مبتنی بر استفاده از شناورها ، کاوشگرها یا حتی فناوری پیشرفته تر باشند. این آموزش استفاده از کاوشگرها(میکروسوئیچ ها) برای تهیه کنترل روشن / خاموش قابل تنظیم و غیر قابل تنظیم و کنترل مایعات را مطالعه می کند. برنامه های کنترل جریان ساده نیز در نظر گرفته می شوند. کنترل سطح مایعات ، به عنوان مثال در یک مخزن فرآیند ، عملکرد مهمی است. به عنوان مثال می توان به مخزن آب داغی اشاره کرد که در آن آب خارج می شود ، شاید برای شستشو ، و سطح لازم برای چرخه شستشوی بعدی بازیابی شود. کنترل سطح آب و آلارم برای دیگهای بخار به طور خاص از این ماژول مستثنی است. انواع مختلفی از سیستم های کنترل سطح در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند که طیف گسترده ای از فرآیندها را پوشش می دهند. برخی از فرآیندها مربوط به رسانه های دیگر مایعات مانند پودرهای خشک و مواد شیمیایی خواهند بود. دامنه رسانه به قدری گسترده است که هیچ سازه ای برای کاربردهای مناسب مناسب نیست. بسیاری از سیستم ها برای ارائه به این طیف گسترده از برنامه ها در دسترس هستند. لیست زیر جامع نیست اما در بیشتر موارد ، سیگنال کنترل نهایی برای کار پمپ ها یا شیرهای مناسب با کاربرد استفاده می شود

  بیشتر بخوانید
 • بررسی کاربرد برج های تقطیر Towers

  منتشر شده در 1399/09/04 | بازدید : 30 بار | زمان مطالعه : 10 دقیقه

  مهمترين كاربرد برج هاي تقطير، در تصفيه نفت خام است. محصولات حاصل از نفت خام، نظير بنزين،نفت سفيد، گازوئيل، سوختها و روغنهاي روان كننده هر يك مخلوطي از صدها هيدروكربن مي باشند . تعداد اين سازندگان هيدروكربني به اندازه اي زياد است كه تشخيص نوع و شماره آنها به آساني امكانپذيرنيست. خوشبختانه بدست آوردن مواد خاصي از اين تركيبات مورد نظر نمي باشد بلكه خواص كلي آنها مطرح است. بنابراين ويژگيهاي محصولات را مي توان به صورت محدوده جوش، چگالي، ويسكوزيته و غيره در نظر گرفت. برج هاي تقطير در جداسازي تركيباتي بكار مي روندكه خواص آنها به نحوي است كه به وسيله روشهاي فيزيكي ساده نمي توان آنها را از هم جدا كرد . اين روش جداسازي را بر اساس توزيع مواد بين فازهاي مايع و گاز انجام مي دهد و لذا در مواردي به كار مي رود كه كليه سازندگان در هر دو فاز موجود باشند.شرط لازم براي اينكه بتوان از تقطير براي جداسازي دو جزء استفاده كرد اين است كه نقطه جوش دو تركيب به اندازه كافي از هم فاصله داشته باشد.

  بیشتر بخوانید
 • انواع اواپراتور (تبخیر کننده)

  منتشر شده در 1399/09/04 | بازدید : 45 بار | زمان مطالعه : 10 دقیقه

  الگوي جريان در تبخيركننده ها به دو صورت مي باشد: -1 تبخيركننده با يك مسير عبوري -2 تبخيركننده با مسير گردشي در نوع اول خوراك مايع فقط يك بار از داخل لوله عبور مي كند و با آزاد كردن بخار به صورت محلول غليظ از تبخيركننده خارج مي شود. كاربرد اين نوع الگوي جريان براي مواد حساس به گرما مي باشد. زيرا مواد تنها يكبار از لوله هاي تبخيركننده عبور مي كند. در تبخيركننده هاي گردشي، حوضچه مايعي در دستگاه تعبيه شده است . خوراك ورودي با مايع داخل حوضچه مخلوط مي شود و مخلوط حاصل از داخل لوله ها مي گذرد. مايع تبخير نشده از داخل لوله تخليه شده، به حوضچه بر مي گردد. پس فقط قسمتي از كل تبخير در يك مسير انجام مي شود. همه تبخيركننده هاي به روش گردش اجباري به اين صورت كار مي كنند. تبخيركننده هاي با جريان رو به بالا نيز معمولاً از واحدهاي گردشي تشكيل شده اند. تبخيركننده هاي گردشي براي مايعات حساس به گرما مناسب نيستند. در به وجود آوردن گردش از پمپ يا اختلاف دانسيته استفاده مي شود. در ساخت تبخيركننده هاي چند مرحله اي معمولاً از الگوي جريان ”يك مسير عبوري” استفاده مي شود. حال آنكه در ساخت تبخيركننده هاي تك مرحله اي معمولاً از الگوي جريان ”مسير گردشي” استفاده مي شود. به علت كاربرد گسترده تبخيركننده ها در صنعت، امروزه طراحي هاي متنوعي از اين دستگاه وجود دارد . معرفي تمامي اين تبخيركننده ها از حوصله بحث خارج مي باشد و در ادامه تنها به توضيح انواع تبخيركننده هاي فيلمي مي پردازيم.

  بیشتر بخوانید
 • مزایای سیستم های گرمایش روغن حرارتی

  منتشر شده در 1399/09/04 | بازدید : 26 بار | زمان مطالعه : 10 دقیقه

  در بیشتر تأسیسات تولیدی که محصولات و مواد در حال تولید و تبدیل هستند ، نوعی گرمایش فرآیندی مورد نیاز است. در بسیاری از این امکانات ، این گرما از طریق استفاده از سیستم دیگ بخار تولید و توزیع می شود. اما آنچه بسیاری از مدیران کارخانه ها و متصدیان تأسیسات نمی فهمند این است که اگرچه در مورد گرمایش صنعتی دیگهای بخار از رایج ترین تجهیزات گرمایش هستند ، اما بخاری های گرم روغن گزینه بهتری هستند.

  بیشتر بخوانید
 • عملکرد رآكتور Reactor

  منتشر شده در 1399/09/03 | بازدید : 36 بار | زمان مطالعه : 15 دقیقه

  براي راكتورها، سه پارامتر مهم جهت توصيف عملكرد راكتور مورد استفاده قرار مي گيرد: درصد تبديل :Conversion نسبت مقدار مواد واكنش دهنده مصرفي در راكتور به مقدار مواد واكنش دهنده اي به راكتور تغذيه مي باشد. اگر واكنش برگشت پذير باشد، حداكثر درصد تبديلي كه به آن مي توان رسيد درصد تبديل تعادلي ناميده مي شود. انتخاب پذيري :Selectivity نسبت مقدار محصول مطلوب توليد شده به مقدار مواد واكنش دهنده مصرفي در راكتور مي باشد. بازده راكتور :Yield - مقدار محصول مطلوب توليد شده به مقدار مواد واكنش دهنده اي كه به راكتور تغذيه مي شود.

  بیشتر بخوانید